Tuesday, 03 November 2015 10:57

(0 votes)
  L' EXPOSITION DE PARIS

SOUVENIR DE L'INDEPENDANCE ROUMAINE

Carte - cadou pentru reprezentanții României la Expoziția de la Paris 1889.

Expoziția Universală de la Paris din 1889 a fost cea de-a optsprezecea expoziție universală organizată. S-a ținut de la 6 mai la 31  octombrie. Tema sa a fost Revoluția Franceză, la centenarul acestui eveniment, atunci ridicându-se și Turnul Eiffel.

România a fost  prezentă cu o Comisie condusă de George Bibescu. În cadrul Pavilioanelor  românești au fos expuse arte frumoase, produse industriale și  produse agricole.

Aflăm din presa vremii că cele două Pavilioane, realizate după planurile arhitectului Ion Mincu, ajutat de Paul Gottereau si de Le Coeur,  erau constituite din elemente de arhitectură rustică românească.

Restaurantul (pentru prima data cu mititei si lautari, care se bucura de un  enorm succes), asemănător unei cabane, cu turnuri şi ziduri proprii, cu streaşină, prispă, lambriuri şi grinzi de lemn detaşate de corpul  propriu şi Pavilionul degustării vinului construit din trunchiuri de lemn de brad suprapuse, cu acoperiş de paie şi semăna – într-o oarecare  măsură - cu o casă ţărănească românească.

Read 1079 times Last modified on Tuesday, 03 November 2015 11:23

Visitors Counter