1 OCTOMBRIE: Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice; Ziua Internațională a Muzicii; Ziua Internațională a Medicului; Ziua Mondială a Arhitecturii; Ziua Mondială a Habitatului; Ziua Internațională a Cafelei

de | oct. 1, 2020 | CALENDAR

Ziua Internațională a Muzicii (UNESCO) (din 1975)

International Music Council (IMC), fondat în 1949 de UNESCO, este cea mai mare rețea de organizații și instituții din lume care lucrează în domeniul muzicii. Consiliul Internațional de Muzică promovează accesul la muzică pentru toți și valoarea muzicii în viața tuturor popoarelor. Prin intermediul membrilor și rețelelor acestora, IMC are acces direct la peste 1000 de organizații din aproximativ 150 de țări și la 200 de milioane de persoane dornice să dezvolte și să împărtășească cunoștințe și experiență pe diverse aspecte ale vieții muzicale.

La 1 octombrie, lumea sărbătorește 30 de ani de la Ziua internațională a persoanelor în vârstă. Deși toate grupele de vârstă sunt expuse riscului de a contracta COVID-19, persoanele în vârstă prezintă un risc semnificativ mai mare de mortalitate și de boală severă după infecție. Având în vedere riscurile mai mari cu care se confruntă persoanele în vârstă în timpul izbucnirii pandemiilor, intervențiile politice și programatice trebuie să fie direcționate către conștientizarea nevoilor lor speciale. De asemenea, trebuie să ascultăm vocile, sugestiile și ideile persoanelor în vârstă pentru a construi societăți mai favorabile incluziunii și mai favorabile vârstei.

Începînd cu anul 1971, Ziua Internațională a Medicului (International Doctor’s Day)  este marcată în prima zi de luni a lunii octombrie. Inițiativa  celebrării aparține Organizației Mondiale a Sănătății în semn de solidaritate și acțiune viguroasă a medicilor din întreaga lume. Ziua Internațională a Medicului este asociată cu crearea, la acel moment, a organizației internaționale medicale umanitare Medicii fără Frontiere (Medecins Sans Frontieres), care demonstrează pe deplin principiile muncii celor care și-au dedicat viața medicinei.

Bazilica Sacre-Coeur din Paris

La cea de-a XX-a reuniune a Consiliului Uniunii Internaţionale a Arhitecţilor (UIA) de la Barcelona, din 1997, s-a decis ca Ziua mondială a arhitecturii să se celebreze la aceeaşi dată cu ziua dedicată habitatului, în prima zi de luni a lunii octombrie.

Evenimente
331 î.Hr.: Alexandru cel Mare îl învinge pe Darius al III-lea al Persiei în bătălia de la Gaugamela.
1855: A apărut „Steaua Dunării”, jurnal politic, literar și comercial, sub conducerea lui Mihail Kogălniceanu.
1872: S-a creat, la București, „Asociația generală a lucrătorilor din România”. (1/13 octombrie)
1875: Ion Creangă a debutat în „Convorbiri literare” cu “Soacra cu trei nurori”. (1/13 octombrie)
1908: Henry Ford a început comercializarea primului automobil de serie, denumit “Model T”; prețul acestui vehicul era, la vremea respectivă, de 825 dolari.
1920: A fost înființată Legația română din Budapesta. Traian Stârcea a fost numit consul.
1920: A fost înființată Legația României la Viena. Consul a fost numit Nicolae B. Cantacuzino.
1924: Adoptarea Calendarului Gregorian de către Biserica Ortodoxă Română.
1935: A fost înființată Legația Românei în Chile; consul Nicolae Dianu.
1946: Se încheie procesul de la Nuremberg.
1971: Roy Oliver Disney a inaugurat parcul de distracții Walt Disney World Resort de lângă Orlando, Florida, în onoarea fratelui său decedat, Walt Disney.
1987: A fost dată în folosință prima linie de tramvai în municipiul Cluj-Napoca.
1992: S-a deschis, la București, “Centrul cultural ungar”.
2003: S-a inaugurat, la Cluj, cel mai mare acvariu din Transilvania.
Nașteri
1720: Martin Felmer, învățat german (d. 1767)
1729: Anton Cajetan Adlgasser, compozitor și organist german (d. 1777)
1847: Simion Florea Marian, folclorist și etnograf român (d. 1907)