Secția de Împrumut pentru Adulți – Domenii
13 septembrie 2015
Filiala Victoria
13 septembrie 2015

În biblioteca ideală, rolul cititorului este acela de a submina ordinea stabilită”

Alberto MANGUEL

Colecția Filialei pentru Copii, una dintre cele mai solicitate de utilizatorii noștri, de la mic la mare, cuprinde peste 40.000 de documente care se adresează, după cum îi este și denumirea, copiilor cu vârsta cuprinsă între 0-14 ani, dar și bunicilor și părinților care, de cele mai multe ori, își însoțesc minunatele comori la intrarea în universul copilăriei recreat în acest spațiu.

Am avut grijă să răspundem tuturor gusturilor și nevoilor de formare, așa că oferim posibilitatea de a citi: cărți pentru copii, titluri ale autorilor clasici și contemporani din literatura română și universală, titluri din bibliografia școlară pentru clasele primare și gimnaziale, poezie, teatru, romane (de aventură, SF etc), titluri care tratează studiul limbii române și al limbilor străine, lingvistică, teorie și critică literară, dicționare, enciclopedii, titluri în limbi străine, titluri din domeniile: cultură și civilizație, religie, istorie și geografie, științe exacte, medicină, sport și divertisment.

Revistele Terra Magazin, National Geographic, Barbie, Pricess, Tom și Jerry, Insecte reale, Lumea Aviației, Avioane, Automobile de vis, Mașini de legendă, Scooby Doo, Monster High, Mami pot fi citite în sala de lectură a filialei, dar pot fi și împrumutate acasă.

Ludoteca vă așteaptă cu proiecte interactive cu scop educativ, dar și de a consolida relația părinte-copil (Cărțile care contează, …Și părinții la bibliotecă, Fantezii de primăvară, În bătătura bunicilor, În familie la bibliotecă, Cum prind viață jucăriile, Biblioteca din parc, Vine Moș Nicolae!), dar și cu multe jocuri, CD/DVD-uri cu povești, desene animate și multe altele.

SERVICII:

• Împrumut la domiciliu (cărți, reviste, jocuri);
  • Sală de lectură pentru consultarea pe loc a documentelor;
  • Acces gratuit la calculatoare conectate la internet în cadrul Centrului cu Acces Public dotat cu 6 stații de lucru datorită Programului Biblionet;
  • Asistență de specialitate: Bibliotecarii vă pot da informații la cerere sau vă pot ajuta să aflați mai multe despre titlurile disponibile fie prin consultarea catalogului electronic, fie față în față, în timpul vizitelor dumneavoastră în această secție a bibliotecii;
  • Rezervări de titluri: Acestea se pot face direct la bibliotecar sau prin intermediul catalogului electronic – OPAC, ce poate fi accesat de pe site-ul nostru bibliotell.ro);
  • Prelungirea termenului de împrumut se poate face în secție, prin telefon (0253 215 318) sau prin e-mail: filialacopii@bibliotell.ro
  • Ludotecă: Participare la proiecte, jucării,  jocuri (se pot folosi în spațiul ludotecii sau împrumuta acasă pentru a putea participa întreaga familie), CD/DVD-uri (doar în sala de lectură) și multă voie bună.

Bulevardul Republicii nr. 13 A

e-mail: filialacopii@bibliotell.ro