APROPIE-TE DE BRÂNCUȘI!
ZIUA INTERNAȚIONALĂ A POEZIEI
18 martie 2016

TEATRUL LABIRINT

Sâmbătă, 19 martie 2016, începând cu orele 10.00, la Biblioteca Județeană ”Christian Tell” Gorj, se va desfășura spectacolul ”Privește … până vei vedea!”, realizat de Clubul de lectură și creație ”Labirint” al Colegiului Național ”George Coșbuc” Motru. Trupa de teatru senzorial ”Labirint” pune în scenă un mod inedit de a lua contactul cu genialul sculptor Constantin Brâncuși, tema reprezentației fiind viața și opera marelui artist. Participarea la acest eveniment se face cu invitație, deoarece intrarea în scena-traseu este programată individual și la intervale dinainte stabilite. Teatrul Labirint este o premieră pentru Târgu-Jiu, însă la Motru, la Colegiul Național ”George Coșbuc”, în anul 2015 au avut loc numeroase reprezentații cu tema ”Citește cu ochii închiși”. Constructorii-actori ai labirintului sunt Cristina Albișoru, Costina Dan, Andreea Idita, Valentina Scânteie, Oana Chisă, Lorena Bresniceanu, Cătălina Matei, Eunice Novacovici, Alexandru Dochian, Florin Răducu, Irina Mutică, Iulia Râbu, Bianca Rotaru, Ruth Novacovici, Alexandru Guzu, Cristian Iordan, Alin Onea, Corina Avram, iar arhitectul-regizor este Rodica Păuna, profesoară și directoare adjunctă a CN ”George Coșbuc” Motru.  Evenimentul este creat în parteneriat între CN ”George Coșbuc”, Motru și Biblioteca Județeană ”Christian Tell” Gorj.