„Brâncușiana copiilor”: „Locuința populară gorjenească – spațiu și spirit românesc autentic”
2 aprilie 2018
FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE LITERATURĂ “TUDOR ARGHEZI” 2018
19 aprilie 2018

Consiliul Local, Primăria Municipiului Caracal și Biblioteca municipală ”Virgil Carianopol” organizează cea de-a XXIII-a ediţie a Festivalului-concurs naţional de poezie Virgil Carianopol, conform regulamentului de desfășurare, care va fi adus la cunoștința publicului prin afișarea acestuia pe site-ul intituțiilor organizatoare, prin informarea inspectoratelor școlare, centrelor de creație, centrelor studențești și a altor instituții de învățământ și cultură din țară.

REGULAMENT

În primăvara fiecărui an, Festivalul-concurs național de poezie Virgil Carianopol desfășurat la Caracal oferă șansa afirmării tinerilor creatori și stimularea talentelor literare autentice. Festivalul-concurs de poezie este un eveniment anual, care continuă o tradiție de peste 20 de ani, reunind oameni de cultură, specialiști și scriitori consacrați. Participanții pot intra în concurs cu 10 poezii redactate în două exemplare, sau cu volumele de debut. Grupajele de poeme vor fi semnate cu un motto şi vor fi însoţite de un plic închis în care vor fi înscrise datele personale ale concurentului: nume, prenume, profesia, adresa, locul de muncă, telefon (obligatoriu), activitatea literară. Acest plic va fi deschis după jurizare şi stabilirea premiilor. Din juriu vor face parte scriitori membri ai Uniunii Scriitorilor, oameni de cultură, specialişti ai instituţiilor organizatoare. Lucrările pentru concurs vor fi trimise prin poștă, pe adresa: Biblioteca municipală Virgil Carianopol, Str. G-ral Gheorghe Magheru nr. 13, Caracal, Jud. Olt, cod 235 200 sau on-line la adresa de e-mail caracal.biblioteca@gmail.com, până la data de 15 mai 2018, data poștei. Festivitatea de premiere a laureaţilor concursului de poezie va avea loc în data de 26 mai 2018, în cadrul manifestărilor cultural-artistice organizate cu acest prilej. La eveniment vor fi invitaţi câştigătorii concursului de poezie.

DISTINCȚII

Se vor acorda diplome de participare şi premii:

 Trofeul Virgil Carianopol

 Un premiu pentru un scriitor consacrat

 Două premii pentru poeți care nu au debutat editorial

 Două premii pentru poeți aflați la primul volum

 Un premiu special

Telefon de contact: 0249 511 083, luni – joi orele 900 – 1700; vineri orele 900 – 1500

E-mail: caracal.biblioteca@gmail.com