CULTURA NAȚIONALĂ SĂRBĂTORITĂ ÎN 15 IANUARIE 2019, la Biblioteca Județeană ”Christian Tell” Gorj

LANSAREA REVISTEI ”ECATERINA”
14 ianuarie 2019
ARC PESTE TIMP 1859 – 2019
18 ianuarie 2019

Data de 15 ianuarie a fiecărui an reușește să aducă împreună românii sub cupola templului creației eminesciene. Instituită în urmă cu opt ani drept Ziua Culturii Naționale, ziua de naștere a lui Mihai Eminescu se oferă mereu ca moment de reconstituire valorică și identitară – ”ca dovadă locul tău (lui) în sâmburele limbii acesteia”(N. Stănescu, în poezia ”Către Eminescu”), pentru că ”El ne-a luminat înțelesul și bucuria nenorocului de a fi român” (Mircea Eliade).

Biblioteca Județeană ”Christian Tell” Gorj a fost gazda și organizatoarea, împreună cu Școala Populară de Artă Târgu Jiu, a evenimentului dedicat Culturii Naționale, în data de 15 ianuarie 2019. Sala de Lectură a fost din nou locul de întâlnire a audițiilor muzicale pe versuri de Mihai Eminescu sau dedicate acestuia, în interpretarea soliștilor Maria Neagoe, Yasmine Polacek, Costel Șerbănescu, Cristina Boian, Sorin Bivolaru, Olimpia Bălășoiu acompaniați de orchestra formată din profesorii de la Școala Populară de Artă, condusă de Constantin Argint. Atmosfera lirică a serii a fost alcătuită de recitările membrilor Cenaclului ”Columna” (Spiridon Popescu, Valentin Chepeneag, Marieta Căprăruși) și ale membrilor Cenaclului ”ETC.” al Colegiului Național ”Tudor Vladimirescu” (Ștefania Blidea, Alex Trifu și Liao Jiulia) și interpretarea folk oferită de Ema Burduhosu de la Liceul de Arte „Constantin Brăiloiu”, momente bine primite de spectatori, între care s-au aflat membrii ai cenaclurilor de la Colegiile Naționale ”Spiru Haret” și ”Ecaterina Teodoroiu” din Târgu Jiu, însoțiți de doamnele profesoare Elena Găvan și Dana Constantinescu.