UN AUTOR ȘI CĂRȚILE LUI – ”Îmi găsisem religia: nimic nu mi se părea mai important decât o carte. În bibliotecă vedeam un templu.” Jean-Paul Sartre

DIN CUFĂRUL BIBLIOTECII: „Adâncimea și puterea unui personaj uman sunt definite de rezervele sale morale.” – Leonardo da Vinci
15 aprilie 2021
A II-a ediție a Ceainăriei culturale „Totuși”
15 aprilie 2021

JEAN-PAUL SARTRE,

(Jean-Paul Charles Aymard Sartre), 21 iunie 1905, Paris – d. 15 aprilie 1980, Paris) a fost un filozof francez, reprezentant al existențialismului, scriitor, jurnalist și militant social. A influențat profund generația care i-a urmat, în special tineretul din perioada de după cel de-al Doilea Război Mondial, nu doar prin filozofia și opera sa literară, ci mai ales ca intelectual angajat. Diversele sale angajamente sociale sunt inseparabile de gândirea sa filozofică. În anul 1964 i s-a acordat Premiul Nobel pentru Literatură, dar acesta a refuzat.

Jean-Paul Sartre în Cuvintele (1964)

„Libertatea este ceea ce faci cu ceea ce ți s-a făcut.”

„Fiecare om trebuie să-și inventeze propriul drum.”