REZULTATELE CONCURSULUI ”DESTINE CULTURALE EUROPENE” 2021
4 mai 2021
”Țări și Capitale din Uniunea Europeană”
6 mai 2021

În perioada MAI – IULIE 2021,

Biblioteca Județeană ”Christian Tell” Gorj va desfășura proiectul „Prietenie … pe o … sfoară … virtuală”, în parteneriat cu Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov și cu bibliotecile publice din Gorj

Proiectul vine în continuarea activităților realizate în proiectul ”Biblioteca din Parc”, acolo unde se inițiau ateliere de lectură și desen. Fiecare copil participant la program realizează un desen inspirat de cartea prezentată. La sfârșitul perioadei de desfășurare, partenerii fac schimb de desene, pe care le expun la sediul bibliotecilor lor, pe o sfoară. Dată fiind situația de anul acesta, desenele nu se vor mai trimite prin poșta, ci se vor realiza expoziții, pe sfoară, în cadrul bibliotecilor. Fiecare partener va trimite 3 – 5 fotografii de la activităţi şi expoziţii), organizatorului.