143 DE ANI DE LA ÎNTÂLNIREA LUI EMINESCU ȘI FLOREȘTIUL GORJULUI

15 iunie 2021

EMINESCU LA FLOREȘTI

15 IUNIE 2021

Primăria şi Consiliul Local Ţânţăreni, Consiliul Judeţean Gorj, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Gorj, Teatrul Elvira Godeanu Tg-Jiu, Biblioteca Județeană „Christian Tell” Gorj în parteneriat cu Şcoala Gimnazială Țânțăreni și Biblioteca Comunală Țânțăreni, cu sprijinul unor aşezăminte culturale din judeţ şi din afara lui organizează, marti, 15 iunie 2021, începând cu orele 10, evenimentul cultural „Eminescu la Florești” cu prilejul împlinirii a 143 ani de la popasul lui Mihai Eminescu la Floreşti, Ţânţăreni.

În urmă cu aproape un secol şi jumătate, în vara anului 1878, mai exact, Eminescu a binecuvântat şi pământul Gorjului, petrecând câteva luni la Floreşti, Țânţăreni, la conacul Zoei Mandrea (nepoată a revoluţionarului paşoptist Nicolae Bălcescu) şi al avocatului junimist Nicolae Mandrea, loc în care a conceput şi scris câteva dintre nemuritoarele sale poezii.

Programul pe scurt:

15 iunie 2021:

* orele 10, Muzeul și Parcul ”Mihai Eminescu” – depunere de flori la bustul poetului;

* orele 10,15: Floreşti, Muzeul ”Mihai Eminescu”, alocuțiuni evocatoare Ciutureanu Robert-Marian primar Comuna Țânțăreni și Cepoi Ion, director CJCPCT –Gorj, urmate de o expoziție de carte ”Omagiu lui Eminescu –Românul ABSOLUT”- prof. Marian Niță, un scurt moment poetic – dl. Viorel Surdoiu, redactor Biblioteca Județeană ”Christian Tell” Gorj și un spectacol literar-muzical-coregrafic ” Dor de Eminescu” susţinut de Școlile Gimnaziale din Ţanţareni și Florești, prof coordonatori Trincuci Anca și Gheorghe Camelia .

* orele 11,15- Căminul Cultural Țânțăreni –videoproiecție – EMINESCU LA FLOREȘTI, scenariul Ion Cepoi; Interpretează actorii: Gia Enache și Cosmin Brehuță de la Teatrul Elvira Godeanu.

Manifestarea culturală se va desfășura respectându-se măsurile privind SARS-CoV-2.