DIN CUFĂRUL BIBLIOTECII: ”Simplitatea este lucrul cel mai greu de obţinut.” George Sand

BIBLIOTECA JUDEȚEANĂ ”CHRISTIAN TELL” GORJ – Anunț referitor la programul cu publicul!
7 iunie 2021
Prietenia… pe o sfoară virtuală… de-a lungul și de-a latul Gorjului
10 iunie 2021

GEORGE SAND

Amantine (sau „Amandine”) Lucile Aurore Dupin, mai târziu Baroană Dudevant (1 iulie 1804 – 8 iunie 1876), cel mai bine cunoscută sub pseudonimul său literar George Sand, a fost o scriitoare și feministă franceză.
Născută în 1 iulie, la Paris, în anul încoronării lui Napoleon, 1804.
Producția ei literară este vastă. A scris un număr mare de romane și piese de teatru, o autobiografie masivă în două volume, povești, eseuri și articole. Și scrisul ei a fost la fel de prolific ca și al altor scriitori ai vremii: corespondența ei publicată cuprinde douăzeci și cinci de volume. A fost o desenatoare și pictoriță pricepută: opera sa, expusă permanent la Muzeul Vieții Romantice din Paris, este extrem de realizată.
S-a stins din viaţă la 8 iunie 1876 la Nohant.