”Sânziene de asfalt” și flori de sânziene împletite în coronițe

Des-cântec de sânziene
24 iunie 2021
DIN CUFĂRUL BIBLIOTECII: ”Cea mai gravă superstiţie este necredinţa.” ERNST THEODOR AMADEUS HOFFMANN
25 iunie 2021

Ziua de Sânziene și portul iei, două evenimente care aduc bucurie oamenilor, sufletele parcă se întorc acasă în natura naturii și în natura memoriei românului.
Poate căldura, poate pandemia, au făcut ca în acest an sărbătoarea să aibă mai mica amploare, dar chiar și așa evenimentul organizat de Muzeul Județan Gorj ”Alexandru Ștefulescu” sub patronajul Consiliului Județean Gorj și de Centrul de Cultură și Artă ”Cobilița”, în parteneriat cu Liceul de Arte ”C. Brăiloiu” Târgu-Jiu, Liceul Teologic Târgu-Jiu, Școala Gimnazială ”G. Uscătescu” Târgu Cărbunești, Colegiul Național Pedagogic ”Șt. Odobleja” Droberta-Turnu Severin, Școala Gimnazială nr. 1 Rovinari, Școala Postliceală Sanitară ”Omenia” Târgu-Jiu, joi, 24 iunie 2021, în curtea Muzeului de artă Târgu Jiu, a adus bucuria necesară celor prezenți acolo. Sub îndemnul de a veni să sărbătorească sânzienele, ia și comuniunea omului cu natura, indiferent dacă acesta locuiește la sat sau la oraș, ”Sânziene de asfalt” au apărut în desenele copiilor și flori de sânziene împletite în coronițe au împodobit chipurile zâmbitoare ale fetițelor costumate în port tradițional. La organizarea manifestării trebuie spus că a avut un aport esențial și Centrul de Cultură și Artă ”Cobilița”, care au prezentat și filmat momentele artistice desfășurate cu această ocazie. Un punct de atracție în această sărbătorire l-a constituit, desigur, și prezența cunoscutului meșter olar, Ion Retezeanu, cel care a plămădit din lut, sub atentele priviri ale participanților sau vizitatorilor, câteva vase însuflețite parcă de mișcarea roții din lemn.