RUINĂ ȘI BLESTEM…
2 septembrie 2021
RaftulL cu noutăți: ZILELE DIN URMĂ ALE NOPȚII
6 septembrie 2021

Ion Caramitru, (9 martie 1942 – 5 septembrie 2021), actor și regizor, fost ministru al Culturii în perioada 1996-2000, directorul Teatrului Naţional din Bucureşti şi preşedinte al UNITER. A primit, de-a lungul vieții sale, mai multe premii și decorații care îi recunosc meritele profesionale. Printre acestea se numără cea de Cavaler al Ordinului Literelor și Artelor, Ordinul Național „Steaua României” în grad de Cavaler și „Cavaler de Onoare al Ordinului Imperiului Britanic”, titlu acordat de Regina Elisabeta a Marii Britanii.

În magini un memento din octombrie 2011, la Târgu Jiu, unde Ion Caramitru a participat alături de Sorana Georgescu Gorjan, la o expoziţie de fotografie intitulată „Istoria unui simbol naţional – Coloana Fără Sfârşit” și din octombrie 2016, la o sărbătoare în preajma ”Coloanei Fără Sfârșit”.