,,Ne gândim, socotim…, tainele banilor deslușim!”

CUPA MUNICIPIULUI LA ȘAH RAPID
29 septembrie 2021
COMPETIȚIE DE ȘAH, LA BIBLIOTECA JUDEȚEANĂ ”CHRISTIAN TELL” GORJ
4 octombrie 2021

În data de 29.09.2021, s-a desfășurat o activitate interactivă din cadrul proiectului ,,Ne gândim, socotim…, tainele banilor deslușim!”, proiect inițiat de Biblioteca Județeană ,,Christian Tell” Gorj, în parteneriat cu Școala Gimnazială ,,Alexandru Ștefulescu” Tg-Jiu,  la clasa a II-a A, coordonată de doamna profesor învățământ primar Dăescu Jeni.

Copiilor li s-au prezentat în cadrul acestei activități, informații importante despre moneda națională a României, despre monedele și bancnotele existente în circulație și un scurt istoric al apariției banilor. De asemenea, s-a vizionat și ,,Povestea banilor”, din care copiii au învățat ce este economisirea, îmbogățindu-și astfel cultura generală, dar mai ales cea financiară. Copiii au fost foarte încântați și entuziaști.

S-au prezentat și apoi copiii au citit  câteva ghicitori despre bani, au rezolvat câte o fișă de lucru  interesantă cu bancnote și la final, s-au prezentat câteva cărți cu noțiuni financiare, din colecțiile bibliotecii.

Coordonator proiect: Ștefan Anca.

Coordonator proiect: Ștefan Anca.