”Simbol”-ul de toamnă al Galeriilor de Artă din Târgu-Jiu

DIN CUFĂRUL BIBLIOTECII: ”Sunt solitarul pustiilor pieţe” – GEORGE BACOVIA – 140
17 septembrie 2021
DIN CUFĂRUL BIBLIOTECII: ”Limba e singura avere comuna a unui popor. ” GEORGE COȘBUC – 155
20 septembrie 2021

Ieri, 16 septembrie 2021, a avut loc vernisarea expoziției personale de Arte Decorative “Simbol“. Artiștii expozanți – Monica Dincă și Cristian Dincă, membri ai UAPR Filiala Craiova sunt și profesori la Liceul de Arta „Marin Sorescu”, Craiova. Amfitrion al evenimentului a fost artistul plastic Conf. univ. dr.Vasile Fuiorea, preşedintele Filialei Târgu-Jiu a UAP din România, cel care a și inițiat expoziția prin invitarea celor doi arțiști la Galeriile de artă din Târgu-Jiu.

Dialogul dintre materialele folosite impresionează în căutarea armoniei estetice. Expresivitatea mesajului tectonic și vegetal  determinat de formă, culoare, lumină și textură conduce la descindere a înțelegerii în sfera hermeneuticii. Comunicarea prin simbolistică se face către ochiul decodor al frumuseții și înțelegerii printr-o metamorfozare in situ și in estetica significato, descriind și scriind, dezvoltând povești prin puterea ipostazierii. Și este îndeajuns vederea celor doi artiști – Monica și Cristian, cu emoția și bucuria împărtășirii creației lor, pentru a înțelege cum materialul se preface cu rost și rostire, adică și narativ nu doar decorativ.