EMOȚIA LECTURII
25 noiembrie 2021
LA MULȚI ANI, ROMÂNIA!
1 decembrie 2021

În  data de 25.11.2021, Biblioteca Județeană ,,Christian Tell” a desfășurat o nouă activitate de educație financiară, aceasta făcând parte din proiectul  de : ,,Ne gândim, socotim…tainele banilor deslușim!” În cadrul acesteia, li s-a vorbit copiilor despre sistemul bancar din România, despre activitatea Băncii Naționale a României, precum și a celorlalte bănci comerciale, precum și despre modalitățile de economisire ale banilor.

Copiii s-au antrenat apoi în discuții legate de economisirea banilor,de dorințe și nevoi, precum și despre cum pot face diferența între acestea și la final au parcurs câte o fisă de lucru cu bancnote și monede.

Mulțumirile se îndreaptă atât către doamna profesosoară învățământ primar, Dăescu Jana, cât și spre elevii dumneai, de la clasa a II a A, din cadrul Școlii Gimnaziale ,,Alexandru Ștefulescu”, Tg-Jiu.