Ghio celul cel războinic
PUR ȘI SIMPLU COMPLEX
14 ianuarie 2022
”DOR DE EMINESCU”
Luceafărul poeziei românești, Mihai Eminescu, a fost aniversat la Liceul Teologic Târgu Jiu, azi, 13.01.2022.
Comemorarea a 172 de ani de la nașterea marelui poet a fost una deosebită și emoționantă pentru elevii din clasa I, îndrumați de doamna profesor învățământ primar Dobroiu Laura, clasa a VI-a, îndrumați de doamna profesor învățământ gimnazial Cornescu Lavinia și clasa a XII-a C, îndrumați de doamna profesor învățământ liceal Filip Ramona Mihaela. A fost alături de noi, de asemenea, domnul director Vătafu Ștefan Cristi.
Activitățile din cadrul acestui eveniment au constat într-o prezentare despre marele poet Mihai Eminescu, un tur virtual al Muzeului fotodocumentar din localitatea Florești, comuna Țânțăreni, recitări de poezii și transpunerea într-o scenetă a poeziei ”Ce te legeni?…”
Echipa organizatoare, din partea Bibliotecii Județene ”Christian Tell” Gorj, a fost constituită din doamna Sandu Maria Luiza și domnii Dobroiu Lucian-Mihai și Văcaru Cosmin Gabriel.