2022 – Anul European al Tineretului este în atenția noastră!

O SUTĂ ȘI TREI PRIMĂVERI și-un „DESTIN”
5 mai 2022
PALMARES – CONCURSUL DE ESEURI FILOSOFICE „DESTINE CULTURALE EUROPENE” 2022
8 mai 2022

O întâlnire mult așteptată cu bibliotecarii din bibliotecile publice din județul Gorj. Am prezentat anul 2022 ca Anul European al Tineretului și implicațiile acestui lucru în comunitățile noastre.

deosebită, în această perioadă. Azi, 5 mai, ne-am întâlnit cu bibliotecarii din bibliotecile publice din județul Gorj, am sărbătorit împreună  Ziua Europei și ne-am familiarizat cu platforma realizată special pentru tineri, dar nu numai: https://europa.eu/youth/year-of-youth_ro.

Am căutat răspunsuri la întrebarea ”Ce este Anul european al Tineretului?” și am participat la o cafenea publică în care am abordat două teme: Anul European al Tineretului și O Europă Pregătită pentru Era Digitală.

Asociația ”La blouse roumaine IA” a fost invitatul surpriză al întâlnirii și ne-a propus o colaborare pe viitor, pentru a pune în valoare patrimoniul cultural al județului Gorj.

Atmosfera a fost una de bucurie, participativă și de perspectivă.