ARTE ȘI CARTE SUB SEMNĂTURA LUI IOSIF KEBER

BIBLIOTECA DIN PARC (IV)
28 iulie 2022
VALENȚE CULTURALE ESTIVALE: „BIBLIO-TELL-ART”
9 august 2022

Am denumit evenimentul pe afișul de anunțare a deschiderii Casei Memoriale „Iosif Keber” – Întoarcerea la Keber ca laitmotiv pentru tot ceea ce se va întâmpla în acest loc – fie la Muzeu, fie la Secția de artă a Bibliotecii Județene „Christian Tell” Gorj. Proiectul de restaurare a imobilului care a aparținut Pictorului Iosif Keber a ajuns în punctul mult așteptat – deschiderea către public și către cultura mare națională, locul unde creația pictorului gorjean se află de ani buni, dar cu o scăzută evidențiere.

Începând cu data de 1 august 2022, de la ora 10.00, poarta și ușile Casei Keber de pe strada 11 iunie 1848 din Târgu-Jiu s-au deschis pentru oaspeții sosiți să reîntâlnescă spațiul unde a trăit și a creat Pictorul diplomat Iosif Keber, patronul spiritual al domeniului artelor plastice din Gorj, artistul care a oferit prin proiectele și frescele sale de inspirație religioasă o reală comunicare între credință și credincios – temele biblice pictate în numeroase biserici din Gorj și din țară stând mărturie că harul se concretizează atunci când talentul, munca și pasiunea se metamorfozează ca imagine plină de sensibilitate și simbolistică.

După o muncă realizată cu pasiune și responsabilitate, colectivul Bibliotecii Județene ”Christian Tell” Gorj și-a văzut visul împlinit – reîntoarcerea către publicul așteptat să redescopere comoara care le stă la dispoziție prin ARTE ȘI CARTE SUB SEMNĂTURA LUI IOSIF KEBER.