”O călătorie în lumea banilor” – la Centrul Școlar Pentru Educație Incluzivă Tg-Jiu.

ZBOR – prin carte mai departe…
24 noiembrie 2022
ÎNTÂLNIRE ÎN CADRUL UNUI PROIECT SOCIAL
25 noiembrie 2022

Astăzi, 24.11.2022, Biblioteca Județeană ”Christian Tell” Gorj a desfășurat o nouă activitate din cadrul proiectului  de educație financiară: ”O călătorie în lumea banilor”  la Centrul Școlar Pentru Educație Incluzivă Tg-Jiu.

La această întâlnire au participat elevi ai claselor primare, gimnaziale și profesionale, coordonați de doamnele profesoare de învățământ special: Țoțan Camelia (profesor logoped), Constantinidis Corina(profesor logoped), Pătrășcoiu Adriana (profesor logoped), Țacu Mihaela(bibliotecară), Iliescu Cecilia(profesor psihopedagog), Ghibu Angela(profesor psihopedagog) și Stroia Letiția (profesor psihopedagog).

Doamnele bibliotecare: Roxana Ungureanu și Anca Ștefan au antrenat elevii în cunoașterea banilor românești prin prezentarea personalităților aflate pe fiecare bancnotă în parte și identificarea acestora prin culori și valoare. La final elevii au primit câteva fișe cu modele de bancnote românești pe care le-au colorat în funcție de valoarea lor.