ZILELE BIBLIOTECII JUDEȚENE „MARIN PREDA” TELEORMAN – SUB SEMNUL CENTENARULUI

”Creștem armonios, trăim generos, printr-un stil financiar sănătos!”
14 noiembrie 2022
Oaspeți de seamă aflați la început de drum
16 noiembrie 2022
ZILELE BIBLIOTECII JUDEȚENE „MARIN PREDA” TELEORMAN SUB SEMNUL CENTENARULUI MARIN PREDA
Sărbătoarea s-a desfășurat perioada 8 – 10 noiembrie 2022
Au fost invitați reprezentanți ai administrației publice locale; ai primăriei Siliștea Gumești; ai instituțiilor de cultură; bibliotecari din bibliotecile publice din județ și din țară; scriitori și oameni de cultură; profesori de la școlile din județ; colecționari; reprezentanți ai Centrului de informare EUROPE DIRECT Teleorman; ai Școlii gimnaziale Marin Preda Siliștea Gumești; ai Asociației Marin Preda Siliștea Gumești și utilizatori ai serviciilor de bibliotecă. La această sărbătoare, alături de colegii de breaslă din Alexandria, au participat și reprezentanți ai Bibliotecii Județene „Christian Tel” Gorj.
Manifestările, după Cuvintele de deschidere ale doamnei Valentina Pașa, manager Biblioteca Județeană Marin Preda Teleorman și domnului Haralambie Epure, prefect de  Teleorman, au cuprins: Prezentări și recitări – Zaharia Stancu – 120, Emoție și cântec în lirica lui Zaharia Stancu, vernisaj expoziții desene, dansuri populare, lansări de carte, decernarea Premiilor Revistei Caligraf 2022, moment muzical, teatru forum din cadrul campaniei Stă în puterea ta sa schimbi ceva! De asemenea, cu prilejul împlinirii a 100 de ani de la nașterea romancierului Marin Preda, Biblioteca Județeană Teleorman care-i poartă numele a programat vizite la Siliștea Gumești, localitate unde se află Casa memorială a scriitorului, Centrul memorial „Marin Preda” și Mănăstirea Sfântul Pantelimon – Siliștea-Gumești.

————-

Biblioteca Județeană Marin Preda Teleorman își are începuturile în perioada interbelică, atunci când biblioteca din orașul Alexandria funcționa în cadrul Căminului cultural Mihăiță Filipescu. După anul 1945 trece sub îndrumarea Ateneului popular I.C.Frimu. Biblioteca este orășenească între anii 1949-1952. În perioada 1952-1968, biblioteca din orașul Alexandria funcționează ca bibliotecă raională, întrucât aici era reședința raionului. Între anii 1968-1974 își desfășoară activitatea ca bibliotecă orășenească. Din anul 1974, devine bibliotecă județeană iar din anul 1991, primește actuala denumire.  În anul 1999, în același an cu sărbătorirea semicentenarului, a avut loc mutarea în sediul actual prin finanțarea Consiliului Județean Teleorman.

————-

Evenimentul a fost organizat de Biblioteca Județenă „Marin Preda” Teleorman, în parteneriat cu Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Teleorman; Primăria comunei Siliștea Gumești; Școala gimnazială Marin Preda Siliștea Gumești și Asociația Marin Preda Siliștea Gumești.