PALMARESUL CONCURSULUI „DESTINE CULTURALE EUROPENE” 2023
8 mai 2023
Premierea „Destinelor culturale europene” – la Biblioteca Județeană „Christian Tell” Gorj
10 mai 2023

Toate poveștile încep cu ,, a fost odată”… . Așa a început și proiectul Secției de Artă ,,Iosif Keber” a Bibliotecii Județene ,,Christian Tell” Gorj în care elevii participanți la programul Erasmus de la Școala Gimnazială ,,Sfântul Nicolae” din Tg-Jiu au făcut cunoștință cu valorile culturale românești.

Prin vizita la Casa memorială ,,Iosif Keber” copiii și-au însușit cunoștințe legate de tradiții și meșteșuguri românești pe care le-au pus în practică în cadrul unui atelier de pictură. Materialul documentar existent în bibliotecă a constituit punctul de plecare în realizarea modelelor din lucrările elevilor.