Concursul „Orașul Meu, Orașul Tău” – la Baia de Fier

Biblioteca Județeană „Christian Tell”: DECEMBRIE CU NOUTĂȚI – LA BELETRISTICĂ!
11 decembrie 2023
Biblioteca Județeană „Christian Tell” Gorj: DECEMBRIE CU NOUTĂȚI – LA BELETRISTICĂ! (II)
12 decembrie 2023

Prima ediție a Festivalului Arte, Tradiții, Meșteșuguri ”Peștera Muierilor” a luat startul încă de vineri, cu prezența Bibliotecii Județene „Christian Tell” Gorj prin echipa formată din Maria –Luiza Sandu, manager, Lucian Dobroiu și Cosmin Văcaru, specialiști IT la Căminul cultural din Baia de Fier – locul unde s-a desfășurat concursul „Orașul Meu, Orașul Tău”. Evenimentul, realizat în colaborare cu Liceul Tehnologic Baia de Fier, s-a bucurat de prezența a peste 100 de copii, elevii din învățământul primar. Participanții au avut de realizat broșuri atent desenate și concepute în care au prezentat obiectivele turistice din Baia de Fier – toți primind mici cadouri și diplome de participare. Câștigătorii locurilor I, II și III din fiecare clasă au primit diplome și premii din partea organizatorilor. De asemenea, Biblioteca Județeană a organizat și o expoziție de carte având ca temă Repere editoriale despre mediul cultural, istoric, turistic și social al remarcabilei zone – Baia de Fier.