LANSAREA A UNUI VOLUM DE ESEURI ȘI A UNUI CONCURS DE ESEURI – LA BIBLIOTECA JUDEȚEANĂ „CHRISTIAN TELL” GORJ
17 ianuarie 2024
… Cine s-a jucat aznoapte,/ Că ne-a uns pomii cu lapte,… ?
22 ianuarie 2024

(n. 22 ianuarie 1849, Storkyrkoförsamlingen⁠, Stockholm län, Suedia – d. 14 mai 1912, Adolf Fredriks parish, Stockholm län, Suedia) a fost un dramaturg suedez. Teatrul său, prin originalitatea personajelor, este un reper important în literatura universală a secolului al XX-lea. În prefața piesei de teatru Domnișoara Iulia, Strindberg își prezintă „sufletele” (personajele) ca fiind „conglomerate, făcute din stadii trecute sau prezente ale civilizației, fragmente de umanitate, haine de duminică peticite, toate strânse la un loc, așa cum este ființa umană”. Strindberg spune mai departe despre personajele sale că a oferit posibilitatea „celui slab să repete cuvintele celui puternic” și a lăsat „diferite suflete să accepte sugestii, unul de la celălalt”.  De asemenea, Strindberg a fost un pasionat pictor și fotograf.