O poveste de dragoste ca o Pasăre Măiastră – Maria Tănase și Constantin Brâncuși
29 martie 2024
2 APRILIE 2024 – „ZIUA INTERNAȚIONALĂ A CĂRȚII PENTRU COPII ȘI TINERET„ – LA SECȚIA PENTRU COPII A BIBLIOTECII JUDEȚENE „CHRISTIAN TELL” GORJ
2 aprilie 2024

FOTO-JURNAL DE ZESTRE…  a evenimentului petrecut vineri, 29 martie, la MansArta.

Biblioteca Judeţeană “Christian Tell” Gorj desfășoară proiectul din 2023, anul acesta proiectul fiind extins la nivel județean și realizat în parteneriat cu Consiliul Județean Gorj, Inspectoratul Școlar Județean Gorj, Primăria Novaci, Primăria Turburea, Casa de Cultură Novaci și Liceul Teologic Târgu Jiu.

„Zestrea Domnițelor” este o inițiativă de păstrare a identității locale, prin care tinerii descoperă din cărți, de pe cămășile populare sau de la bunici, tainele cuprinse în cusături, taine meșteșugite pe iile din lăzile de zestre ale gorjenilor. Tema anului 2024 a fost „Tradiția, costumele populare autentice”.