„Cum prind viață jucăriile”

DIN CUFĂRUL BIBLIOTECII DE ARTĂ „IOSIF KEBER”: EVOCATIO – BOTTICELLI – 514
17 mai 2024
NOUTĂȚI la Sala de Lectură
17 mai 2024
Astăzi, 16 mai 2024, la Biblioteca Județeană ”Christian Tell” Gorj, a avut loc activitatea „Cum prind viață jucăriile” cu elevii din clasa a IV-a A, de la Colegiul Național ”Tudor Vladimirescu” Târgu Jiu, îndrumați de doamna profesor învățământ primar Mirea Gabriela.

Participanții au fost întâmpinați de doamna Maria-Luiza Sandu, managerul Bibliotecii Județene ”Christian Tell” Gorj, care le-a urat ”bun-venit” și le-a prezentat tema activității.

În continuare, elevii au fost invitați în lumea minunată a artei-joc ORIGAMI, de colegele noastre, doamna Diana Dumitrache și doamna Alina Arjoca, care i-au învățat cum să pună în valoare hârtia prin tăierea și plierea acesteia, pentru a obține diferite forme geometrice.

Astfel, copiii ”au dat viață jucăriilor” prin îndemânare și culoare, fiind știut că una dintre cele mai mari dorințe ale oricărui copil este să-și creeze singur jucăriile.

Atmosfera a fost una plină de veselie și energie!