28 OCTOMBRIE: MIRCEA VULCĂNESCU – ”Adevărata sfințenie nu are nevoie să se arate și să fie recunoscută.”

de | oct. 28, 2020 | CALENDAR

MIRCEA VULCĂNESCU

(n. 3 martie 1904, București, România – d. 28 octombrie 1952, Aiud, Republica Populară Română) a fost un filolog, filosof, publicist, sociolog și politician român, condamnat de un tribunal din România pentru crime de război.
S-a născut în familia inspectorului financiar Mihail Vulcănescu şi al Măriei, născută Tonescu. A urmat cursurile secundare la liceul „Matei Basarab” din Bucureşti (1914-1916) pentru ca, în timpul refugiului în Moldova, din primul Război Mondial, să-şi continue pregătirea la liceul refugiaților de pe lângă Liceul Național (1916-1917) şi la Gimnaziul „Ştefan cel Mare” din Iaşi.
În toamna anului 1921, Mircea Vulcănescu se înscrie la două facultăți din Bucureşti: Facultatea de Litere şi Filosofie și la Facultatea de Drept. În 1925, avea să-şi susțină licența în Drept şi în Filozofie, la disciplina Sociologie, sub îndrumarea profesorului Dimitrie Gusti, cu tema „Individ şi societate în sociologia contemporană”. Pe durata studiilor universitare, Mircea Vulcănescu se apropie de cercurile studențimii naționaliste, evidențiindu-se printre întemeietorii şi liderii spirituali ai Asociației Studenților Creştini Români, fiind totodată unul dintre colaboratorii activi ai Buletinului ASCR.
În toamna lui 1925, Vulcănescu pleacă la Paris, pentru studii de doctorat în Ştiințe economice şi politice, unde obține diploma în anul 1927. Aici, pentru a-şi diminua greutățile materiale, lucrează în cadrul contenciosului societății franceze de asigurări „L’Abeille”. Totodată, are preocupări de Teologie, frecventează cercurile ortodoxe din capitala franceză, unde a fost secretar al Federației franceze a Asociațiilor Creştine Studențeşti, pentru studenții străini. A frecventat cercul lui Jacques Maritain, a conferențiat la Cercul interconfesional de studii religioase şi la Cercul de studii religioase şi sociale al studențimii române, alături de Nicolae Berdiaev sau Leon Zander. Întors în țară, Vulcănescu a colaborat la „Cuvântul”, unde a scris până în 1933. Timp de un an de zile, este „asistent onorific” al lui Dimitrie Gusti, apoi profesor de Economie politică şi Științe juridice la Şcoala de Asistență Socială, până în 1935. A publicat articole pe teme religioase, eseuri filosofice şi texte de economie politică, a participat la campaniile monografice ale lui Dimitrie Gusti, a conferențiat în diferite ocazii şi la emisiunea „Universitatea radio” de la Radiodifuziunea Română.
În octombrie 1932, şi-a început activitatea la Asociația de Arte, Litere şi Filozofie „Criterion”, cu obiectivul declarat de a prezenta curentele ideologice ale vremii, într-o formă cât mai puțin părtinitoare. Vulcănescu s-a angrenat şi el în conferințele organizate de această asociație, susținând teme precum: „Lenin şi leninismul”, „Filosofia lui Freud”, „Andre Gide – călăuză a vieții interioare”, „Istorismul prin resemnare, în spiritualitatea tinerei generații”. Prin activitatea sa, a intrat în colegiul de redacție al revistei „Criterion”, alături de Ion Cantacuzino, Petru Comamescu, Mircea Eliade, Constantin Noica, Henri H. Stahl, Alexandru Christian Tell.
La 29 octombrie 1952 se stinge din viaţă în penitenciarul Aiud.

”Dar eu cred în Adevăr şi ştiu că nu este putere în lume mai mare decât Adevărul. Am zis!”

Evenimente

97: Traian (44 de ani), guvernatorul Germaniei Superioare, este adoptat de împăratul Nerva și devine Cezar.
306: Maxentius este proclamat împărat roman.
312: Constantin I îl învinge pe Maxentius lângă Roma, în Bătălia de la Podul Milvius.
1443: Ștefan, primul pictor muralist român cunoscut, a realizat decorația murală a Bisericii Sf. Nicolae din Densuș, județul Hunedoara, ctitorie a cnejilor din familia Manjina.
1492: Cristofor Columb descoperă Cuba în primul său voiaj spre Lumea Nouă.
1636: Cambridge (SUA): Întemeierea Universității Harvard în Massachusetts.
1688: A început domnia lui Constantin Brâncoveanu în Țara Românească (1688 – 1714).
1806: Capitularea Prusiei în fața lui Napoléon Bonaparte la Prenzlau.
1834: Ziua neagră a aborigenilor australieni, măcelăriți de coloniști britanici: evenimentul cunoscut cu numele de Battle of Pinjarra pe Swan River Colony; (Pinjarra, Western Australia).
1868: Statele Unite ale Americii: Thomas Edison înregistrează primul său brevet.
1869: Dimitri Mendeleev a elaborat Tabelul periodic al elementelor.
1892: Émile Reynaud cu ajutorul teatrului optic, la Musée Grévin, a prezentat opera sa „Pantomimes Lumineuses”.
1943: Realizarea ipoteticii operațiuni militare: Experimentul Philadelphia.
1954: Ernest Hemingway primește Premiul Nobel pentru literatură.
1981: Este fondată trupa de hard-rock Metallica.
1986: Centenarul inaugurării Statuii Libertății a fost sărbătorit în portul New York.
2002: Pascal Quignard a primit Premiul Goncourt pentru „Umbrele rătăcitoare”
2002: Gérard de Cortanze a primit Premiul Renaudot pentru „Assam”.
Nașteri
1466: Erasmus din Rotterdam, scriitor, filosof olandez (d. 1536)
1874: Constantin I. Parhon, medic român (d. 1969)
1906: Dimitrie Ioan Mangeron, matematician român (d. 1991)