4 NOIEMBRIE: „Sinele este doar un prag, o ușă, o devenire între două multiplicități” (Gilles Deleuze, filosof francez)

de | nov. 4, 2020 | CALENDAR

GUIDO RENI – 455

(n. 4 noiembrie 1575, Bologna, Statele Papale– d. 18 august 1642, Bologna, Statele Papale),  pictor italian ale cărui lucrări se înscriu în curentul baroc. Născut la Bologna într-o familie de muzicieni, Guido Reni a fost fiul lui Daniele Reni și al Ginevrei de’ Pozzi. La nouă ani, a fost luat ucenic la studioul bolognez al lui Denis Calvaert. La scurt timp, la acel studio au venit și Albani și Domenichino. Este posibil ca el să fi fost pregătit de un alt pictor pe nume Ferrantini. Pe la vârsta de douăzeci de ani, Reni împreună cu ceilalți doi ucenici ai lui Calvaert au trecut la un studio rival aflat în ascensiune, pe nume Accademia degli Incamminati (Academia „nou-veniților”), condus de Lodovico Carracci. Ei au format nucleul unei prolifice și de succes școli de pictori bolognezi care l-au urmat pe Annibale Carracci la Roma. Ca și la mulți alți pictori bolognezi, picturile lui Reni prezentau un stil eclectic. (wikipedia.ro)

”Pictura sa a influențat o întreagă generație de artiști, deși nu a călătorit foarte mult, preferând să rămână în orașul natal. Lucrările sale au fost luate drept model timp de peste un secol în Europa, iar școala de artă pe care a înființat-o a avut numeroși adepți, dintre care Giovanni Andrea Sirani (1610 — 1670). Lucrarea ‘Iisus Christos cu coroană de spini/ Ecce Homo’ (copie după Guido Reni) este mărturia influenței pe care pictorul Italian a avut-o de-a lungul timpului.” (https://www.amosnews.ro/)

TUDOR MUȘATESCU

(n. 22 februarie 1903, Câmpulung, România – d. 4 noiembrie 1970, București, RS România) a fost un poet, prozator, dramaturg și umorist român. A absolvit facultatea de litere și filozofie și facultatea de drept. Provenind din familia unui avocat, “contaminat” de înclinațiile artistice ale mamei sale, Tudor Mușatescu este cuprins de patima scrisului încă din anii de școală.
Scrie epigrame, compune de unul singur o revistă scrisă de mână, “Ghiocelul”, cu versuri, schițe și chiar cu o piesă de teatru, intitulată “Ardealul”. A scris schițe, romane, piese de teatru dar succesul i-a fost adus de teatru. La maturitate, atât ca vârstă, cât și ca formație artistică, Tudor Mușatescu se dedică trup și suflet teatrului, în calitate de dramaturg, traducător, director de scenă, de conducător și proprietar de teatru. Criticii l-au considerat un fidel continuator, în perioada interbelică, al comediei caragialene de moravuri, prin tipologie, situații și dialoguri spirituale. Debutul scenic l-a avut la Paris, în 1923, în piesa Focurile de pe comori.
Piesele de teatru ale lui Mușatescu, cu deosebire comediile “Titanic-Vals”, “…escu” și melodrama “Visul unei nopți de iarnă”, au avut succes și în străinătate. Titanic-Vals și „…escu” au fost ecranizate.
Multe dintre ele au fost traduse în limbile franceză, engleză, germană, italiană, greacă, poloneză, cehă etc. A fost căsătorit cu actrița Kitty Stroescu. Fiul lui, Bogdan (Bobiță) Mușatescu, a fost actor la TNB.

Evenimente
1856: În Galați începe prima conferință a puterilor europene, care consultantă problemele de navigație pe Dunăre și care înființează Comisia Statelor alăturate Dunării.
1862: Inventatorul american Richard Gatling brevetează mitraliera.
1869: A apărut primul număr al reputatei reviste științifice Nature.
1873: Americanul John B. Beers a patentat prima coroană dentară din aur.
1873: Americanul Anthony Iske a patentat mașina de tăiat carne în felii.
1879: A fost patentată prima casă de marcat de către James J. Ritty din Dayton, Ohio.
1890: S-a dat în folosință City and South London Railway, prima linie de metrou din lume și prima linie a metroului londonez.
1899: Este publicată cartea lui Sigmund Freud, Interpretarea viselor.
1922: Exploratorul englez Howard Carter a descoperit mormântul lui Tutankamon, în Egipt.
1938: George Enescu a terminat “Suita a III-a”, “Săteasca”.
1948: Lui T.S. Eliot i se decernează Premiul Nobel pentru Literatură.
1956: Invadarea Ungariei de către tancurile sovietice și instalarea guvernului contrarevoluționar condus de János Kádár; revoluția maghiară a fost declanșată la 23 octombrie iar luptele au durat pâna la 14 noiembrie.
1966: Inundații în Veneția și Florența. Aproape un milion de volume din colecția de la Biblioteca Națională, documente de la Arhiva de Stat, tablouri au fost acoperite de apă.
2019: NASA anunță că a primit primul mesaj din spațiul interstelar de la nava sa spațială Voyager 2.
Nașteri
1575: Guido Reni, pictor italian (d. 1642)
1590: Gerrit van Honthorst, pictor olandez (d. 1656)
1872: Barbu Știrbey, om politic român, președinte al Consiliului de Miniștri (d. 1946)