A II-a ediție a Ceainăriei culturale „Totuși”

de | apr. 15, 2021 | Evenimentele bibliotecii

Colegiul Național „Tudor Vladimirescu”, în parteneriat cu Biblioteca Județeană „Christian Tell”, Inspectoratul Școlar Județean Gorj, Colegiul Național „Ecaterina Teodoroiu” și Colegiul Național „George Coșbuc” Motru organizează în data de 16 aprilie 2021, ora 13:00, a II-a ediție a Ceainăriei culturale „Totuși”. Invitatul nostru este domnul 𝗟𝘂𝗶𝗴𝗶 𝗕𝗮𝗺𝗯𝘂𝗹𝗲𝗮, cercetător principal în cadrul Muzeului Național al Literaturii Române, o prezență care, prin preocupările sale, onorează, de fiecare dată, spațiul întâlnirilor dialogale în căutarea cărora se află mereu adolescenții.

✒️ Tema nu este doar generoasă, dar și provocatoare: MEMORIE și IDENTITATE. Apelul la cunoaștere, prin asumarea adevărului, poate fi răspunsul onest și lucid al tinerilor noștri la îndemnul tulburător al scriitorului Virgil Ierunca: „Problema de căpetenie este de a învinge amnezia… Pierderea adevăratei memorii echivalează cu a pierde simțul realului. Trecutul nu poate fi falsificat.”

🛰 Evenimentul va fi transmis live pe pagina de facebook a Bibliotecii Județene „Christian Tell”.

💙 Vă așteptăm cu drag!

📝 𝗜𝗻𝘃𝗶𝘁𝗮𝘁 𝘀𝗽𝗲𝗰𝗶𝗮𝗹: 𝗟𝘂𝗶𝗴𝗶 𝗕𝗔𝗠𝗕𝗨𝗟𝗘𝗔

📝 Elevi: Ștefania BLIDEA (CNTV),  Antonia Mălina LATU (CNGC), Clara Alexandra TRĂISTARU (CNTV),  Alex TRIFU (CNTV)

📝 Moderator: Prof. Elena ROATĂ (CNTV)

⚙️ Suport tehnic: Andrei-Corneliu TILEA (CNTV)

Colegiul Național „Tudor Vladimirescu” Târgu Jiu

„Performanța este Tradiția noastră! Din 1890.”