Ateliere de astronomie și Ziua Pământului la Biblioteca Județeană ”Christian Tell” Gorj

de | apr. 24, 2024 | Evenimentele bibliotecii

În ziua de 22 aprilie 2024, la Filiala pentru Copii a Bibliotecii Județene ”Christian Tell” Gorj au avut loc primele ateliere de astronomie, ce fac parte din proiectul județean ”Descoperă tainele Universului”, proiect inițiat de  Biblioteca Județeană ”Christian Tell” Gorj în parteneriat cu EUROPE DIRECT Gorj, Societatea Astronomică Română de Meteori – Filiala ”Astroclubul” SARM Gorj, școli gimnaziale și colegii din Târgu Jiu, respectiv județul Gorj.

Atelierele susținute de domnul Marcel Jinca, coordonator Filiala ”Astroclubul” SARM Gorj, în rândul elevilor clasei a IV-a, îndrumați de doamna profesor învățământ primar Gabriela Mirea și a elevilor clasei a II-a, îndrumați de doamna profesor învățământ primar Ina Dobrin, din cadrul CNTV, au prezenți, într-o altă serie și elevii clasei a II-a, îndrumați de doamna profesor învățământ primar Ina Dobrin, din cadrul CNTV, au avut ca menire stimularea curiozității pentru investigarea și descoperirea unor fenomene din Univers.

Doamna manager al Bibliotecii Județene ”Christian Tell” Gorj, Maria Luiza Sandu a întâmpinat și de această dată elevii și cadrele didactice participante la activități, le-a urat „bun-venit” și i-a felicitat pentru faptul că au ales să petreacă timp prețios la bibliotecă și să fie uniți în aceste acțiuni educative, în vederea conturării unui viitor cât mai luminos.

Prin lucrul practic: crearea de rachete și cadrane solare, observații astronomice cu ajutorul telescopului și realizarea de desene reprezentative privind protejarea mediului înconjurător, elevii și-au îmbogățit astăzi cunoștințele despre Planetă, Soare, Lună, galaxii, au reușit să observe Soarele și și-au format astfel o concepție despre lumină și viață, despre importanța conservării mediului. Atelierele au fost interactive, domnul Marcel Jinca purtând discuții libere cu aceștia și antrenându-i în descoperirea cât mai multor ”taine din Univers”.

Ziua Planetei Pământ, marcată anual la 22 aprilie, are drept scop reamintirea faptului că Planeta Pământ și ecosistemele sale ne oferă mereu condițiile necesare pentru întreținerea vieții.

Astfel, prin evenimentele Bibliotecii Județene ”Christian Tell” Gorj, ne-am propus să inspirăm schimbarea, să sensibilizăm comunitatea și să încurajăm o legătură mai profundă cu natura.