Thursday, 20 December 2018 12:54

EROI PE CALEA EROILOR - la final de Proiect

(0 votes)

Joi, 20 decembrie 2018, de la ora 12.00 la Sala de lectură a Bibliotecii Județene ”Christian Tell” Gorj s-a desfășurat evenimentul dedicat cinstirii eroilor din Primul Război Mondial și Centenarului Marii Uniri. Proiectul ”EROI PE CALEA EROILOR” organizat de Biblioteca Județeană ”Christian Tell” Gorj și Consiliul Județean Gorj și finanțat de Ministerul Culturii și Identității Naționale a ajuns la final. După Tabăra de creație realizată în toamna acestui an și multele momente de documentare și strângere a datelor despre eroi - deplasări în comunele județului Gorj, prezentarea proiectului în diverse acțiuni subsumate Centenarului, iată că începând cu acest decembrie al anului 100 de după Marea Unire - eroii acelor vremuri se vor regăsi în prezentul nostru continuu, numele lor fiind prezente în datele Infocentenarului aflat la Biblioteca Județeană. Participanții la lansarea Albumului conținând creațiile plastice și literare, o parte dintre lucrări fiind expuse cu această ocazie, au avut posibilitatea de a viziona pe ecranul info-chioșcului un scurt film dedicat Centenarului Marii Uniri.

Read 629 times

Visitors Counter