Friday, 31 January 2020 13:28

DEZBATERE ANTI-BULLYING

(0 votes)

ȘCOALA FĂRĂ VIOLENȚĂ, un eveniment organizat la Biblioteca Județeană Christian Tell, la MansArta, în data de 30 ianuarie 2020. de către ”UMUR. Fără Măsură!” (brand de print digital și pictura manuală) reprezentată de Maria Bîrcu Turea și Dorina Cioplea-Văduva, împreună cu Biblioteca Județeană „Christian Tell” din Târgu Jiu și Consiliul Județean al Elevilor Gorj.

Dezbaterea anti-bullying, moderată de doamna Olimpia Bratu, manager al Bibliotecii Județene ”Christian Tell” Gorj, a beneficiat de prezența doamnelor Ioana Șandru, președintele Asociației DIRECT din București, psiholog și Alina Mihaela Munteanu, psiholog clinician, care au vorbit despre tema comportamentului ostil,de excludere și de luare în derâdere a cuiva, de umilire, fenomene prezente și în cadrul școlilor românești. În completarea evenimentului voluntarii Centrului de informare ”Europe Direct”, coordonați de doamna Roxana Ungureanu de la Biblioteca Județeană: ”Christian Tell” Gorj, au pus în scenă piesa de teatru-forum ”Spune Nu violenței în școală!”, moment prin care s-au punctat aspecte principale ale bullying-ului.

Au participat elevi și profesori de la Colegiul Național ”Tudor Vladimirescu” Târgu-Jiu, Colegiul Național ”Spiru Haret” Târgu-Jiu, Colegiul Național ”George Coșbuc” Motru, Liceul de Arte ”Constantin Brăiloiu” Târgu-Jiu, Colegiul Economic „Virgil Madgearu” Târgu-Jiu, Universitatea "Constantin Brâncuşi" din Târgu-Jiu, Colegiul Tehnic "General Gheorghe Magheru" Târgu-Jiu, Colegiul Tehnic Motru, Liceul Energetic Târgu-Jiu, Colegiul Auto ”Train Vuia” Târgu-Jiu, Liceul Tehnologic Bâlteni, Școala Gimnazială ”Al. Ștefulescu” Târgu-Jiu, Școala Gimnazială ”Constantin Brâncuși” Târgu-Jiu, Școala Gimnazială ”Sf. Nicolae” Târgu-Jiu, Școala Primară Polovragi, Școala Gimnazială Teslui și reprezentanți ai Centrului Județean de Resurse și Asistență Educațională (CJRAE) Gorj, ai Asociației  Smart Educational Projects și ai Poliției Gorj, prin Comisarul-șef Gheorghe Zglobiu, șeful Biroului de Prevenire și Combatere a Criminalității . De asemenea, la acest eveniment au fost prezenți și reprezentanți mass-media: AGERPRESS, Radio România, PaginaOlteniei.ro, Pandurul.

Read 312 times Last modified on Friday, 31 January 2020 14:08

Visitors Counter