Conferința Internațională – BIBLIOTECA PUBLICĂ, Soluții și perspective în dezvoltarea comunității

de | mai 22, 2018 | Evenimentele bibliotecii

O delegație de la Biblioteca Județeană ”Christian Tell” Gorj a participat la Bacău, în perioada 16 – 18 mai 2018, la Conferința Asociației Naționale a Bibliotecarilor și Bibliotecilor Publice din România, împreună cu reprezentanții Centrului de Informare Europe Direct Gorj, care a avut și un stand de prezentare a activității și a unor materiale realizate ca urmare a unei foarte bune colaborări cu voluntarii de la CIED Gorj. În cadrul acestei întâlniri s-a desfășurat și Adunarea Generală Extraordinară a ANBPR pentru desemnarea reprezentanților ANBPR în Comisia Națională a Bibliotecilor. Pe parcursul derulării programului de la Universitatea ”George Bacovia” s-au realizat și o serie de ateliere, comunicări profesionale, ateliere de lucru, acțiuni culturale și de networking la care au fost prezenți peste 120 de participanţi, acest context fiind un foarte bun prilej pentru schimbul de informații, împărtășirea de experiențe și bune practici, precum și validarea de soluții și proiecte inovative pentru comunitate (vezi aici propunerile Qulto”), propuse și implementate de biblioteci, la nivel local sau național. Conferința a beneficiat de o excelentă organizare din partea Bibliotecii Județene ”C. Sturdza” din Bacău, în sediul căreia pe lângă cunoașterea instituției s-au petrecut și câteva prezentări printre care au fost și cele ale Asociației Bibliotecarilor Republicii Moldova și ale Bibliotecii Metropolitane București.

În bogatul program al conferinței au avut loc și momente culturale la Teatrul Municipal din Bacău – un excelent recital de poezie și muzică susținut de actrițele Denise Ababei și Eliza Noemi-Judeu și de Cvartetul ”Consonanțe”, binecunoscuta poetă Nora Iuga având o scurtă conferențiere, ca de obicei impresionantă, despre ”Pasiune & poezie”.

La finalul întregului eveniment participanții au avut parte de un recital – extraordinar: Florin Piersic… pur și simplu!