”Creștem armonios, trăim generos, printr-un stil financiar sănătos!”

de | nov. 14, 2022 | Evenimentele bibliotecii

În data de  14.11.2022, doamnele bibliotecare Roxana Ungureanu și Anca Ștefan au fost întâmpinate de elevii  claselor a V-a , a VII-a și a  VIII-a , din cadrul Școlii Gimnaziale Nr. 1 Rovinari, coordonați de doamnele profesoare: Titel Loredana Valentina, Sulea Andronie Lorena și Păsărin Iliuța , în vederea desfășurării activității: ”Creștem armonios, trăim generos, printr-un stil financiar sănătos!”, activitate ce face parte din proiectul ”O călătorie în lumea banilor”. Elevii au primit informații despre relația piramidală a Băncii Naționale a României cu celelalte bănci comerciale, importanța acesteia în echilibrarea pieței financiare și monetare, tipurile de personalitate din punct de vedere financiar, valori și comportamente morale determinate de stilul financiar. De asemenea, au aflat despre o economie bazată pe daruri , sănătoasă, de natură să consolideze o comunitate: a da, a cere și a-ți exprima recunoștința, punând în valoare faptul că, nu modul în sine de a cumpăra contează, ci primirea în dar a lucrului pe care ți-l dorești de la un vecin, rudă sau prieten, în mod gratuit. Activitatea s-a desfășurat într-un cadru primitor, elevii au fost receptivi la informațiile primite, au interacționat cu doamnele bibliotecare, oferind răspunsuri corecte.  Elevii s-au lăsat antrenați în jocul educativ: ”Planifică-ți bugetul pentru sărbătorile de iarnă”, consolidându-și astfel cunoștințele referitoare la valorile și comportamentele morale explicate de doamnele bibliotecare la clasă.