DIN CUFĂRUL BIBLIOTECII: „Fiecare om este un mister și o taină.” — CHARLES DICKENS – 210

de | feb. 7, 2022 | Cufărul bibliotecii

CHARLES  DICKENS – 210

(n. 7 februarie 1812, Landport⁠(d), Anglia, Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei – d. 9 iunie 1870, Gads Hill Place⁠(d), Anglia, Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei), romancier, critic social și scriitor englez.

A fost un scriitor englez reprezentativ pentru realismul secolului al XIX-lea, cunoscut prin opere precum Marile speranțe, Aventurile lui Oliver Twist, David Copperfield, Martin Chuzzlewit, Dombey și fiul, Timpuri grele, Dugheana cu vechituri (Pravalia cu antichități), Documentele postume ale clubului Pickwich, Nicholas Nickleby, Barnaby Rudge, Poveste despre două orașe (ultimele două, romane istorice).

Fără îndoială, cel mai cunoscut roman al lui Charles Dickens este “Marile speranțe” (1860), care urmărește destinul orfanului Pip, nepot al unui fierar, care vine la Londra cu visul de a deveni gentleman.

”Când te înalţi ca un vultur, nu te mira că atragi atenţia vânătorilor.”
”Un om nu are dreptul de a fi o persoana publică decât în cazul în care se face ecoul opiniei publice.”
”Fă bine cât poţi de mult şi vorbeşte despre asta cât poţi de puţin.”
”Există o înţelepciune a creierului, dar şi o înţelepciune… a inimii.„

Charles Dickens – cel mai ecranizat scriitor englez
Filmografie – după un roman de
The Personal History of David Copperfield (2020) Trailer
Great Expectations / Marile speranțe (2012) Trailer
The Smurfs: A Christmas Carol / Ștrumpfii: Colind de Crăciun (2011)
A Christmas Carol / O poveste de Crăciun (2009) Trailer
Dombais et fils / Dombey și fiul (2007)
The Old Curiosity Shop / Magazinul de curiozităţi (2007)
Great Expectations / Marile Speranțe (1998)
The Personal History, Adventures, Experience, and Observation of David Copperfield, the Younger / David Copperfield (1935)
Great Expectations (1934)
A Tale of Two Cities (1917)
Filmografie – scurtă poveste de
A Christmas Carol (1977)

BIBLIOTECA JUDEȚEANĂ ”CHRISTIAN TELL” GORJ VĂ PRILEJUIEȘTE ÎNTÂLNIREA CU OPERA LUI DICKENS PRIN CELE PESTE 170 DE VOLUME EXISTENTE ÎN CUFĂR

DINICU GOLESCU – 245

n. 7 februarie 1777 – d. 5 octombrie 1830, București, Țara Românească) a fost un boier și cărturar român, fiu al marelui ban din Țara Românească Radu Golescu și al Zoiței Florescu.

Dintre scrierile sale, cea mai importantă este Însemnare a călătoriei mele, Constantin Radovici din Golești, făcută în anul 1824, 1825, 1826, în Austria, Italia, Bavaria, Elveția și tipărită la Buda în 1826. Este primul jurnal de călătorie tipărit din literatura română.

”Lenevirea şi somnul cel mult depărtează pe om de la dumnezeire şi îi aduce şi sărăcie.”

”În fericirea obştii ne vom găsi fiecare în parte fericirea sa.”

MARIA CUNȚAN – 160

(n. 7 februarie 1862, Sibiu – d. 23 noiembrie 1935, București) a fost o poetă din România, care a folosit uneori pseudonimele Liliac și Rim. Debutează în 1891 în revista Tribuna. În același an publică proză în revista „Foaia ilustrată”. În 1901 începe să colaboreze și la revistele „Convorbiri literare” și „Semănătorul”. În 1905 obține premiul revistei „Luceafărul” pentru poezia „Asfințit”. Este activă în „Societatea scriitorilor români”. Este apreciată de Titu Maiorescu, Radu Gyr, Garabet Ibrăileanu etc.