EduFin – Laboratorul de educație financiară

de | apr. 24, 2024 | Evenimentele bibliotecii

Proiectul ”EduFin – Laboratorul de educație financiară”, proiect inițiat de Biblioteca Județeană ”Christian Tell” Gorj în parteneriat cu Școala Gimmazială ”Constantin Săvoiu”  Târgu Jiu, a continuat săptămâna aceasta seria de activități educative, în încercarea de a pune baza unei educații financiare atât de necesare elevilor, atât de la nivel primar, cât și gimnazial.

Astfel, elevii claselor a II-a D, a II-a E și a III-a E din cadrul Școlii Gimnaziale ”Constantin Săvoiu” Târgu-Jiu, coordonați de domnul profesor învățământ primar  Croitoru Alexandru și doamnele profesoare învățământ primar Semenescu Elena și  Frățilescu Mihaela Ramona, au primit vizita doamnelor bibliotecare Roxana Ungureanu și Anca Georgiana Ștefan, din cadrul Bibliotecii Județene ”Christian Tell” Gorj.

Prin filmulețul educativ ”Povestea banilor” și prin prezentările: ”Care sunt marile personalități de pe bancnotele românești?”, ”Creștem armonios, trăim generos, printr-un stil financiar sănătos”, susținute de doamnele bibliotecare la fiecare clasă de elevi, aceștia au pătruns și de această dată într-o călătorie pe tărâmul banilor, însușindu-și informații valoroase legate de: tipurile de monede și bancnote românești existente în circulație, personalitățile românești prezente pe principalele bancnote din România, simbolurile aflate pe acestea și informații legate de economisirea banilor.

De asemenea, s-a evidențiat importanța educației financiare în rândul elevilor, s-au prezentat: relația piramidală a Băncii Naționale a României cu celelalte bănci comerciale, importanța acesteia în echilibrarea pieței financiare și monetare, tipurile de personalitate din punct de vedere financiar, valori și comportamente morale determinate de stilul financiar. S-a încurajat economisirea, s-a pus accentul pe modul de a fi cât mai chibzuit în viața de zi cu zi, păstrându-se astfel un echilibru din punct de vedere financiar.

La finalul celor 3 activități derulate la nivelul claselor, elevii au primit câte un breloc special confecționat la imprimanta 3D a Bibliotecii Județene ”Christian Tell” Gorj, având imprimate atât date din proiectul educațional, cât și date despre bibliotecă.

Doamnele bibliotecare au îndrumat și de această dată toți elevii participanți la activități să beneficieze în continuare de serviciile bibliotecii, să revină ori de câte ori doresc, asigurându-i de faptul că mereu vor găsi în spațiile acesteia un loc de poveste și cunoaștere.