EduFin – laboratorul de educație financiară prezent la Școlile Gimnaziale din Târgu-Jiu

de | apr. 4, 2023 | Evenimentele bibliotecii

Activitațile din proiectul educațional: ”EduFin- laboratorul de educație financiară”, au continuat în data de 29.03.2023, de această dată participanți fiind elevii clasei a VII-a C, alături de doamna dirigintă Rădăcină Oana, din cadrul Școlii Gimnaziale ”Alexandru Ștefulescu”,  elevii clasei a VIII-a B, alături de doamna dirigintă Morie Anamaria, din cadrul Școlii Gimnaziale ”Sfântul Nicolae” și elevii clasei a VII-a C, alături de doamna profesoară de limba și literatura română Novac Cristina, din cadrul Școlii Gimnaziale ”Constantin Săvoiu” din Tg-Jiu.

În cadrul  activității: ”Creștem armonios, trăim generos, printr-un stil financiar sănătos”, derulată de doamnele bibliotecare Ungureanu Roxana și Ștefan Anca, la fiecare clasă de elevi, s-au evidențiat importanța educației financiare în rândul elevilor, s-a adus în vedere relația piramidală a Băncii Naționale a României cu celelalte bănci comerciale, importanța acesteia în echilibrarea pieței financiare și monetare, tipurile de personalitate din punct de vedere financiar, valori și comportamente morale determinate de stilul financiar. De altfel, s-a pus accentul pe coeziunea socială printr-o economie bazată pe daruri , sănătoasă, de natură să consolideze o comunitate: a da, a cere și a-ți exprima recunoștința, punând în valoare faptul că, nu modul în sine de a cumpăra contează, ci primirea în dar a lucrului pe care ți-l dorești de la un vecin, rudă sau prieten, în mod gratuit, încurajând astfel economisirea, precum și faptul de a fi chibzuit, păstrându-se un echilibru din punct de vedere financiar.

La finalul activităților derulate la nivelul claselor, toți elevii implicați au primit câte un rebus cu noțiuni financiare, pentru a putea fi deslușit până la următoarea întâlnire din cadrul proiectului.