Lansare de carte: SPITALUL DE ÎNGERI, autor Dumitru Buțoi

de | apr. 12, 2024 | Evenimentele bibliotecii

Joi, 11 aprilie 2024, la MansArta – Bilbioteca Județeană „Christian Tell” Gorj, a avut loc lansarea volumului de versuri – „Spitalul de îngeri”, Editura GIROC, 2023 – autor Dumitru Buțoi.
Dumitru BUȚOI s-a născut pe data de 5 octombrie 1950 în localitatea Românești, județul Prahova. Actualmente, locuiește în Timișoara și este jurist, absolvent al Universității din Oradea. Debutul editorial a avut loc în anul 1978, în antologia „Cântecul adâncului”, Petroșani, iar debutul în presă, în același an, în ziarul„ Drapelul roșu”. Activitățile literare începuseră din anul 1976, ca membru al Cenaclului literar artistic „Ana Blandiana”, din comuna Variaș, județul Timiș, ulterior, fiind prezent cu poezie în volumele colective „La porțile veacului”, 1979, și Septembrie”, 1980. Acest cenaclu a mai dat culturii române poeți ca: Ivo Muncian, Vlada Barzin, Tiberiu Arăzan, Nicolae Roșianu, Neboișa Rosici. „Oamenii aurului negru”, 1983 , Editura Helicon Timișoara; „Oameni, foc și apă”, 1998, Editura Mirton Timișoara; „Dreptul la iubire”, poezie, 1998, Editura Mirton, Timișoara; „Oameni și destine”, 1999, Editura Augusta Timișoara; „În numele iubirii”, poezie, 2000, Editura Eubeea Timișoara; „Exerciții de admirație„, 2001, Editura Eubeea Timișoara; „Septembrie, 2008”, Editura Eubeea Timișoara; „Oameni și miracole”, 2012, Editura Waldpress Timișoara; „Poeme de iubire”, 2012, Editura Waldpress Timișoara; „Surâsul mamei”, 2014, Editura Waldpress, Timișoara; „Triumful unei lacrimi”, 2017, Editura Waldpress Timișoara; „Poeme înlăcrimate”, 2018, Editura UZPR, București; „Oameni și amintiri”, 2019, Editura Waldpress, Timișoara.