,,Lectura – tărâmul viselor, al cunoașterii și universul copilăriei”

de | mai 30, 2022 | Evenimentele bibliotecii

Azi, 30.05.2022, am continuat șirul activităților educative și cu voie bună, din cadrul   proiectului educațional ,,Lectura-tărâmul viselor, al cunoașterii și universul copilăriei”, inițiat de Școala Gimnazială Nr. 7 din Tg-Jiu în parteneriat cu Biblioteca Județeană ,,Christian Tell” Gorj, activitate premergătoare Zilei internaționale a copilului.

Elevii grupei pregătitoare , îndrumați de doamna profesor învățământ primar, Vlădoiu Claudia și elevii clasei I- a , îndrumați de domnul profesor invățământ primar, Nistoran Ovidiu , au fost implicați de această dată în jocuri de mișcare și de grup : ,, Jocul salutului ”, ,,Ghicește ce sunt”.

Astfel, prin jocurile propuse de doamnele bibliotecare Ungureanu Roxana și Ștefan Anca, elevii s-au relaxat și au răspândit în jurul lor multe zâmbete.

Am continuat să citim apoi elevilor o scurtă povestioară din cartea ,, Virtutea răbdării”- de Aleix Cabrera-Vinyet Montaner, iar la final am discutat despre răbdare și cum poți mai bine să reușești în tot ceea ce-ți propui, elevii înțelegând că trebuie să aștepte fără să se dea bătuți, astfel lucrurile se vor întâmpla cu siguranță.