MIRCEA ELIADE: ISTORIA CREDINTELOR SI IDEILOR RELIGIOASE

de | ian. 6, 2022 | Raftul cu noutăți

Descriere

Monumentala lucrare Istoria credintelor si ideilor religioase exploreaza originea si semnificatiile divinitatilor si riturilor din diferite epoci si regiuni ale lumii, punind in evidenta, dupa cum afirma autorul insusi, „unitatea fundamentala a fenomenelor religioase si, in acelasi timp, noutatea inepuizabila a expresiilor lor”. Primul volum studiaza comportamentele magico-religioase ale oamenilor preistorici, religiile mesopotamiene si ale Egiptului antic, cele din vechiul Israel, religia indo-europenilor, credintele Indiei inainte de Buddha, religiile greaca si iraniana, pina la cultul lui Dionysos.

„Mircea Eliade a reusit ca nimeni altul sa ofere publicului occidental date despre religiile «primitive» ale Orientului. Toti cei interesati de marea aventura umana vor gasi in Istoria sa noi informatii si noi unghiuri de abordare.” (New York Times Book Review)