”O CĂLĂTORIE ÎN LUMEA BANILOR” – LA ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”ALEXANDRU ȘTEFULESCU” TG-JIU

de | oct. 21, 2022 | Evenimentele bibliotecii

În data de  20.10.2022, doamnele bibliotecare Roxana Ungureanu și Anca Ștefan au fost întâmpinate de elevii  clasei a VII-a D de la Școala Gimnazială ”Alexandru Ștefulescu” Tg-Jiu, coordonați de doamna dirigintă Dina Daniela, în vederea desfășurării a unei noi activități din cadrul proiectului de educație financiară: ”O călătorie în lumea banilor”.

Activitatea s-a derulat într-un cadru cald și primitor, elevii au fost foarte receptivi la informațiile primite, au interacționat cu doamnele bibliotecare, oferind răspunsuri complexe și profunde. Aceștia s-au lăsat antrenați în jocul ”Copacul vieții- nevoi și dorințe” iar prin participarea lor interactivă și-au consolidat cunoștințele despre bani și au înțeles importanța diferențierii nevoilor de dorințe în viața de zi cu zi. Activitatea s-a încheiat cu un calcul matematic distractiv, cuprins într-o scurtă poezie.