SĂ DESCOPERIM FRUMUSEȚEA LITERATURII LATINE

de | nov. 25, 2021 | Evenimentele bibliotecii

Miercuri, 24 noiembrie 2021, la Colegiul Tehnic ”General Gheorghe Magheru” din Târgu-Jiu a avut loc activitatea ”SĂ DESCOPERIM FRUMUSEȚEA LITERATURII LATINE”, eveniment organizat de gazde în parteneriat cu Biblioteca Județeană ”Christian Tell” Gorj.

Proiectul a urmărit cunoașterea literaturii latine prin prezentări ale aspectelor esențiale  ale vieții și operei unor scriitori latini reprezentativi, iar prin contactul cu creațiile acestora, elevii să înțeleagă rolul important pe care arta îl are în viața noastră. Procesul de comparare a temelor, motivelor, ideilor din literatura română și latină a urmărit pe lângă cunoaștere și dezvoltarea colaborarării în cadrul grupei între elevi angrenați în descoperirea a cât mai multe creații ale autorilor antici precum Cicero, Horațiu, Lucretius, Marțial, Ovidiu, Vergiliu etc.

”Elevii Colegiului Tehnic ”General Gheorghe Magheru” au manifestat interes față de opera scriitorilor latini, aceștia fiind considerați autori clasici, luați drept model”

Au fost prezenți la eveniment elevii îndrumați de profesoarele care au coordonat proiectul: Giurcă Otilia (ISJ GORJ), Mărgulescu Carmen, Luțaru Iulia, Dragomirescu Violeta și reprezentanți ai Bibliotecii Județeane ”Christian Tell” Gorj, bibliotecarii Pătrașcu Simona și Mitucă Constantin ,care au prezentat aspecte importante ale vieâii și operei unor scriitori latini reprezentativi.