SĂ NE AMINTIM DE NICHITA STĂNESCU!

de | mai 10, 2022 | Evenimentele bibliotecii

Colegiul Tehnic „General Gheorghe Magheru” Tg-Jiu împreună cu Biblioteca Județeană „Christian Tell” Gorj, au desfășurat în data de 10 mai 2022 o activitate de readucere în atenția elevilor creația poetului Nichita Stănescu, care „nu este un simplu reprezentant al poeziei contemporane, ci o conștiință artistică ce regândește întreaga poeticitate, propunând o operă de o mare profunzime și originalitate”, așa cum se argumentează acest demers.

Coordonatorii proiectului – doamnele profesoare Giurcă Otilia, Mărgulescu Carmen, Luțaru Iulia, Dragomirescu Violeta și Pătrașcu Simona, bibliotecară și Mitucă Constantin, metodist, alături de elevii colegiului au prezentat aspecte importante ale vieții și operei scriitorului, rostirea versurilor acestuia creând o atmosfera lirică intensă.