”ȘI COPILĂRIA E UN DREPT!”

de | nov. 22, 2021 | Evenimentele bibliotecii

În data de 19.11.2021, Biblioteca Județeană ,,Christian Tell” Gorj, în colaborare cu Școala Gimnazială: ”Alexandru Ștefulescu” Tg-Jiu, au sărbătorit împreună   evenimentul: ”Ziua Internațională a Drepturilor Copilului”, eveniment în cadrul căruia s-a organizat activitatea: ”Și copilăria e un drept! ” , aceasta făcând parte din  proiectul național ,, Povești pentru drepturile mele”.

La această activitate au participat 107 elevi și 5 cadre didactice din cadrul Școlii Gimnaziale:”Alexandru Ștefulescu” Tg-Jiu, care s-au implicat activ în cele 5 ateliere specifice drepturilor copiilor, organizate la nivelul claselor: I, a II-a, a III-a și a VI-a. Elevii au intuit și au înțeles drepturile și îndatoririle lor din:  lecturarea cărții: ”George cel curios”,  din jocurile interactive și de consolidare: ”Jocul salutului”, ” Nici unul dintre noi nu poate face singur câte putem face toți împreună!”, ”Ghicește cine sunt eu!, precum și din prezentarea în Power Point a lucrării: ”Drepturile și îndatoririle copilului!”

Activitățile din cadrul întâlnirilor au fost propuse, realizate și puse în practică de  Roxana Ungureanu și Anca Ștefan, bibliotecare în  cadrul Bibliotecii Județene „Christian Tell”.

Mulțumim cadrelor didactice: Dăescu Jeni, Șcheau Mihaela, Niculete Mihaela, Corăga Adelina și Nănuț Iulia și elevilor implicați!