Tabăra de creație plastică și literară CUVÂNT, LUMINĂ ȘI CULOARE, la Peștișani

de | sept. 1, 2019 | Evenimentele bibliotecii

Tabăra de creaţie plastică şi literară va avea loc, în perioada 2 – 7 septembrie la Peştişani. Evenimentul este organizat de Consiliul Județean Gorj, Biblioteca Județeană ”Christian Tell” Gorj, Primăria Peștișani în colaborare cu Filiala Târgu Jiu a Uniunii Artiștilor Plastici din România. Proiectul cultural denumit ”Cuvânt, Lumină, Culoare” are ca scop contribuția la valorificarea patrimoniului cultural creativ local și județean gorjean prin: – dezvoltarea de forme inovative de promovare a patrimoniului cultural gorjean pe baza dialogului dintre literatură și arte;  – stimularea creativilor (scriitori, artiști etc) prin expunerea la patrimoniul cultural local; – susținerea dezvoltării de produse culturale care să contribuie la promovarea turistică a județului.