Zilele Bibliotecii Județene ”Duiliu Zamfirescu” Vrancea

de | nov. 5, 2018 | Evenimentele bibliotecii

Conferință Profesională ”Bibliotecile Unesc!”

În zilele de 30 – 31 octombrie 2018, reprezentanții ”Bibliotecii Județene ”Christian Tell” Gorj au participat la momentul sărbătoririi împlinirii a 106 ani de existență a Bibliotecii Publice în Vrancea și 160 de ani de la nașterea scriitorului Duiliu Zamfirescu, patronul Bibliotecii.

Plăcută a fost surpriza găsirii în holul bibliotecii un expozeu documentar închinat anilor 1916 – 1918 și a omagierii Eroinei de la Jiu – Ecaterina Teodoroiu.

Au participat Ambasadorul SUA la București – domnul Hans Klemm, reprezentanți ai Consiliului Județean Vrancea, Instituția Prefectului Vrancea, Primăria Focșani, mass-media vrânceană, bibliotecari, elevi și cadre didactice, bibliotecari publici din județele Bacău, Bârlad, Brăila, Buzău, Cluj, Gorj, Neamț, Vaslui, din București și Republica Moldova și președinta Asociației Naționale a Bibliotecarilor și Bibliotecilor Publice din România (ANBPR).

O bună organizare duce, desigur, la apreciere și apluze pentru gazde, părerea fiind agreată de toti cei prezenți, aspect observat și subliniat de cei care au realizat și prezentări ale unor evenimente profesionale.

Mulțumiri Doamnei Manager, Margareta Tătăruș și colegilor vrânceni și urarea de LA MULȚI ANI, cu succese!