Meniul Principal

Vizitatori: 7784

AMINTIRI DIN POVESTIRI

de | oct. 14, 2020 | Evenimentele bibliotecii

Scriitorul Ion Creangă este recunoscut datorită măiestriei basmelor, poveștilor și povestirilor sale. El este considerat a fi unul dintre clasicii literaturii române mai ales datorită operei sale autobiografice Amintiri din copilărie.
Creația literară a sa aduce către cititori, mai ales pentru cititorii proaspăt intrați în lumea feerică a cărților, deschisă de magia cititului, o atmosferă mai puțin cunoscută ca realitate, poate, dar mereu atractivă. Lumea de poveste, imaginată sau inspirată și modelată, a unui trecut ce se vrea mereu descoperit, cu personaje care te cheamă ca o amintire chiar dacă ea nu exista înainte, se transformă în sufletul fiecărui cititor cu inima deschisă încă spre copilărie, spre basm.

Proiectul ”Camera cu povești”, organizat de Biblioteca Județeană ”Christian Tell” Gorj – Filiala pentru copii, se desfășura în perioada 10 septembrie – 17 decembrie 2020. întâlnirile cu participanții se vor derula online prin ZOOM

Vineri, 16 octombrie, vor intra în magia ”CAMEREI CU POVEȘTI” elevi ai claselor I-IV.