”O CĂLĂTORIE ÎN LUMEA BANILOR”

de | oct. 17, 2022 | Prim-Plan

,,O educație bună este izvorul întregului bine în lume.” (Imanuel Kant)

În perioada octombrie – decembrie 2022 se va derula proiectul educațional ”O călătorie în lumea banilor”, un proiect de educație financiară, inițiat de  Biblioteca Județeană ”Christian Tell” Gorj.

Acesta are ca scop conturarea unei imagini complete a modului în care banii sunt obținuți, percepuți, cheltuiți, economisiți de către elevi , concomitent cu dobândirea unor abilități de gestionare a acestora, prin  realizarea în comun a unor activități, acțiuni, cu caracter non-formal și educativ. Astfel, ne dorim să contribuim la dezvoltarea personală a elevilor  prin educație formală și nonformală, folosind cărțile, prezentări cu informații valoroase și structurate la nivelul lor de înțelegere, jocurile educative, ca instrumente de dezvoltare a gândirii, îmbunătățind capacitatea acestora de concentrare, dezvoltarea empatiei și a creativității. Coordonatori – Roxana Ungureanu și Anca Ștefan , bibliotecare la Biblioteca Județeană „Christian Tell” Gorj. Parteneri :  Școala Gimnazială ,,Alexandru Ștefulescu” Tg-Jiu; Școala Gimnazială Nr. 1 Rovinari; Centrul Școlar Pentru Educație Incluzivă din Tg-Jiu.