Meniul Principal

40 de SCHIȚE CU ZMEI

de CĂTĂLIN NEGREA

În deschidere: Alexandru Ciubotaru, Vasile Fuiorea, Denisa Șuță

La Muzeul Național ”Constantin Brâncuși” (Casa Gănescu)

Vernisaj 09. 08. 2021 ora 19.00

• Pentru început cine este Cătălin Negrea?
  • Când trebuie să mă gândesc la propria persoană am impresia că visez un vis despre o temă eclectică, plină de sensuri, de semnificații cu caracter metafizic, oniric. Recunosc sunt destul de romantic în trăirile mele, dar cu toate sentimentele acestea este o parte practică, rigidă, o stare de căutare în lumea tehnologiilor, în viitorul formelor, în funcțional…și cu toate acestea atent la spiritualitate, simt nevoia să împart informaţia acumulată cu ceilalți, poate aici îmi pot justifica sentimentul pedagogic, recunosc că este o plăcere să predau, uneori simt că mă implic prea mult în asta, poate are o semnificație karmică… îmi imaginez uneori o mașinărie deșteaptă care să îmi poată printa gândurile, nu vreau să par că beau toată apa dintr-o înghițitură, știu că cel mai frumos sentiment în creație este demersul pașilor de lucru, de atelier, zilele pline de muncă în care timpul trece foarte repede, dar am o grămadă de spus și nu știu cum să spun mai mult, așa că în ultimul timp tac și mă gândesc la asta, sună cam pompos, dar sunt atent la toate, cred că nu poți să fii altfel în ziua de azi când toată istoria vine peste tine.

(Fragment din interviul realizat de Doina Roman, în UTOPICA, numărul 3 / iulie 2020)