Meniul Principal
Ultimele Articole
Logare Platformă
Statistici Website
Vizitatori: [wpstatistics stat=visits time=total]
DIN CUFĂRUL BIBLIOTECII: ANNIVERSARIUM – NICOLAE DIACONU 77

Biblioteca Publică din Țicleni poartă numele „Nicolae Diaconu”.
_______
Este prezent în antologiile:
Semnul că nu cunoaștem eclipsa, coord. Gheorghe Anca, Ed. Didactică și Pedagogică, 1978;
Ca un fagure de miere, coord. George Mitrea, Editura Eminescu, 1978;
Caiet de poezie, Ed. Eminescu, 1973;
Hyperion, coord. Nicolae Dragotă și Nicolae Diaconu;
Scriittori del’ messagio, coordonator și traducător Romeo Magherescu, Reggio Calabria (Italia), 1996;
Sud-Vest, coord. Bucur Demetrian, Ioan Lascu și Constantin M. Popa, Ed. Aius, Craiova, 1998;
La masa Tăcerii – Dinner at the Table of Silance, (română – engleză), coord. Liliana Ursu și Sean Cotter, Ed. Clusium, Cluj-Napoca, 2002;
Sorescu’ s choice, young romanian poets, Belfast (Irlanda), 2002.
__
Este cuprins în Dicționarul general al literaturii române, editat de Academia Română, Editura Univers Enciclopedic, București, 2004;
Dicționar biografic al literaturii române, Ed. Paralela 45, Pitești, 2006.
Volume publicate:
Călătorie spre ceilalți, versuri, Ed. Scrisul Românesc, Craiova, 1976;
Doar o transcriere, versuri, Ed. Scrisul Românesc, Craiova, 1990;
Prima carte albă asupra capodoperei, Editura Fundației ”Constantin Brâncuși”, Târgu-Jiu, 1996;
La ”Colocviul internațional de traducere activă a poeziei” din Portugalia (1996) i-a fost tradus în portugheză volumul Sau mult mai simplu.
A doua carte albă asupra capodoperei, Editura Fundației ”Constantin Brâncuși”, Târgu-Jiu, 2000;
În voia literaturii, eseuri, critică literară, Editura Fundației ”Constantin Brâncuși”, Târgu-Jiu, 2000;
Cel de-al treilea destin al casei Brâncuși, coautor, Editura Fundației ”Constantin Brâncuși”, Târgu-Jiu, 2002.
__
Premii obținute:
– Premiul II pentru poezie la cea de-a IV-a ediție a Festivalului ”Primăvara studențească”, Cluj – Napoca, 1970
– Premiul I pentru poezie al revistei ”Steaua”, la cea de-a V-a ediție a Festivalului ”Primăvara Studențească”, Cluj-Napoca, 1971;
– Premiul I la Festivalul Național ”Nicolae Bălcescu”, Râmnicu-Vâlcea, 1975;
– Premiul revistei ”Ramuri” pentru critică literară pe anul 1987;
__
Post mortem:
– Premiul ”Brâncuși” pentru contribuția excepțională la piunerea în valoare prin cercetare a moștenirii brâncușiene – ”Brâncușiene” – martie, 2007.
– Titlul de ”Cetățean de onoare” al orașului Țicleni, pentru merite deosebite în timpul vieții pe tărâmul culturii gorjene, 12.11. 2007.
Email: bibliotell@yahoo.com
Evenimentele Bibliotecii
Vezi toate Evenimentele

















