Meniul Principal
Ultimele Articole
Logare Platformă
Statistici Website
Vizitatori: [wpstatistics stat=visits time=total]
„O poveste Origami pentru regăsirea ZEN-ului ”
11 noiembrie reprezintă Ziua Mondială Origami, iar noi am sărbătorit-o joi, 28 noiembrie 2024, la Secția de Artă „Iosif Keber” a Bibliotecii Județene „Christian Tell” Gorj, unde s-au desfășurat atelierele de creație „O poveste Origami pentru regăsirea Zen-ului”. În cadrul acestui eveniment, elevii de la Școala Gimnazială „Pompiliu Marcea” și Școala Gimnazială „Ecaterina Teodoroiu” din Târgu-Jiu și-au dovedit măiestria. Activitățile s-au desfășurat sub coordonarea și îndrumarea doamnei manager Sandu Maria Luiza, doamnei Pătrașcu Simona, din partea bibliotecii și a cadrelor didactice Ciurea Diana Ileana, Vaculea Irina, Ghicioi Mirela, Dobrescu Gabriela, Alionescu Claudiu, Petrică Ramona, Corcodel Luiza, Văcaru Florentina, Cochină Monica din partea școlilor. Arta împăturirii hârtiei face parte din segmentul disciplinelor pedagogice care dezvoltă îndemânarea. Copiii au creat modele care mai de care interesante și impresionante, lucrări bi și tridimensionale, toate frumos organizate apoi într-o expoziție la Secția de Artă. Muzica ambientală japoneză a însoțit desfășurarea activității, iar la final a fost prezentat un dans tematic japonez.
„Tradiţia japoneză spune că celui care reușește să realizeze 1.000 de cocori origami, zeii îi vor îndeplini o dorinţă. Povestea micuţei Sadako Sasaki, o fetiţă din Hiroshima afectată de radiaţiile bombei atomice, a emoţionat o lume întreagă şi origami a devenit simbolul luptei împotriva cancerului.
Data de 11 noiembrie este ziua de naştere a lui Lillian Oppenheimer, fondatorul primului grup origami din America, cea care a contribuit la fondarea Societăţii de Origami Britanice şi a Asociaţiei Origami SUA.
Arta împăturirii hârtiei a apărut în mai multe locuri din întreaga lume, inclusiv în Europa, China şi Japonia, însoțind tradiţii şi sărbători” (sursă: https://tvrinfo.ro/)
S-au vizitat muzeul și biblioteca, fiecare încăpere străbătută stârnind curiozitate elevilor, iar interesul acestora s-a dovedit prin discuțiile purtate, ca urmare a informațiilor despre viața și activitatea artistică a pictorului Iosif Keber, oferite de dna bibliotecar Pătrașcu Simona,.
Simona Pătrașcu – bibliotecar Secția de Artă „Iosif Keber”
Email: bibliotell@yahoo.com
Evenimentele Bibliotecii
Vezi toate Evenimentele









